Náš každoročný happening - Medzinárodný deň boja proti homofóbii

International Day Against Homophobia (IDAHO) je jedným z dvoch najvýznamnejších medzinárodných podujatí LGBTQ (lesbian-gay-bisexual-transsexual-queer) komunít na celom svete. Na rozdiel od LGBTQ Pochodov Hrdosti (Gay Prides), ktoré sa konajú v desiatkach miest v inom čase, réžii a veľkosti, prebieha Medzinárodný deň boja proti homofóbii každoročne 17. mája.

Práve tento dátum sa spája s niekoľkými významnými míľnikmi LGBTQ histórie. 17. mája 1990 bola homosexualita oficiálne odstránená Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) zo zoznamu duševných chorôb. V ten istý deň roku 2004 uzákonil americký štát Massachussetts manželstvá párov rovnakého pohlavia. A nakoniec, významný krok pre dejiny slovenskej LGBTQ komunity – 17. mája 2008 sa konal prvý Deň boja proti homofóbii v Bratislave:).

Reportáž z IDAHO 2008
Leták na stiahnutie
Nálepka na stiahnutie
 

Vykopnime homofóbiu, 25. október 2008

"Slovenská verejnosť symbolicky vykopla homofóbiu z našich životov v sobotu 25. októbra 2008, na bratislavskom Námestí SNP. Na účastníkov a účastníčky akcie, resp. na náhodne okoloidúcich ľudí čakala bránka futbalového klubu HOMOFÓBIA.

FK HOMOFÓBIA, fiktívny futbalový tím, bol v tento deň znázornený na dvoch informačných tabuliach. Smutnou realitou je však fakt, že karikatúry futbalových hráčov a hráčok, boli karikatúrami slovenských politkov a političiek a ich homofóbne výroky, vyšli priamo z ich úst - z úst najvyšších slovenských verejných činiteľov a činiteliek.

Projekt Vykopnime homofóbiu bol súčasťou 9. ročníka akčného týždňa FARE (Futbal proti rasizmu v Európe), ktorý sa konal od 16. do 28. októbra naprieč celou Európou. Na Slovensku sa uskutočnilo jedenásť podujatí zameraných na aktivity proti rasizmu, diskriminácii, xenofóbii a homofóbii."

Tlačová správa
Leták na stiahnutie
Nálepka na stiahnutie
 

Pohoda 2008

Pozrite si veľmi nevyčerpávajúci fotozáznam z Pohody 2008, kde združenia Občan a demokracia, Prvé lesbické združenie Museion, Queer Leaders Forum, Aspekt, Združenie prevencie AIDS a GayInfo.sk prezentovali tému antidiskriminácie prostredníctvom infos o svojich aktivitách a neformálnymi debatkami s ľuďmi.

Bola ako vždy POHODA:) a tak sa možno dáte inšpirovať a o rok sa, dúfam, vidíme na trenčianskom letisku:)

Fotoreport
 

„Čítajte nás na blogu SME!“

„Mladé/í aktivistky a aktivisti QLF píšu úvahy, recenzie, básne… Texty, cez ktoré môžete nazrieť do života gejov a lesieb.”

qlf.blog.sme.sk